SUSTAIN DERS PLANI Bahçede küp inşa etmek Emanuela

Transkript

SUSTAIN DERS PLANI Bahçede küp inşa etmek Emanuela
SUSTAIN DERS PLANI
Konu
Bahçede küp inşa etmek
Öğretmenin Adı, Okulu
Emanuela Iannazzo CSC – Agostino Cassarà
scuola “Mirto” - İtalya
ve Ülkesi
Hedef Grubu
Sınıf: 5
Yaş: 8/10
Hedefler
- Geometri becerisini güçlendirmek;
- Ölçme, çizme, kesme, katlama, yapıştırma, teknik sorunları
çözme, titiz olma gibi belli başlı becerileri geliştirmek;
- Sürdürülebilir kalkınma ile alakalı konulara farkındalığı
artırmak;
- İşbirliği ve paylaşma becerilerini geliştirmek.
Temel Yeterlilikler
X Ana dilde iletişim yeterliliği
Açıklama / Gerekçe
Süre
Geometrik bir unsurun el ile inşa edilmesi aktivitesi sayesinde
bu öğrenim yolu dünya üzerindeki materyallere ve sosyoekonomik kaynaklara ulaşımda olabilecek farklı şartlar
konusunda farkındalık artıracaktır.
2 saat
Yer
Sınıf aktivitesi
Sürdürülebilir
X Dünya Vatandaşlığı ve Demokrasi
Kalkınma Temaları
Kullanılan Materyal ve
Yabancı dillerde iletişim
X Matematik yeterliliği ve bilim ve teknolojide yeterlilikler
Dijital konusunda yeterlilik
X Öğrenmeyi öğrenmek
X Sosyal ve vatandaşlıkla ilgili yeterlilikler
İnisiyatif almak ve girişimcilik
X Kültürel farkındalık ve kendini ifade edebilme becerisi
Atık toplama ve geri dönüşüm
Biyolojik çeşitlilik
Üretim ve tüketim
Doğal kaynakların korunması ve yönetimi ve yenilenebilir
enerji
X Yerel ve küresel sorumluluk
Sağlıklı yaşam
X İnsan hakları, barış ve adalet
Kültürel çeşitlilik
Kırsal ve kentsel kalkınma
Renkli kartonlar (yeşil, kırmızı, sarı, mavi), yapışkan bant,
makas, kurşun kalemler, cetveller, zarflar, kağıt, değişik
Kaynaklar
gözlükler
İlişkilendirilen Dersler
Matematik / Geometri / sosyal beceriler / pratik egzersizi
Yöntem
Yaparak öğrenme, deneysel yaklaşım, işbirlikçi öğrenim
Değerlendirme
Genel yansıtma, değerlendirme anketi, nihai rapor
Ön Bilgilendirme:
Bu aktivite, her bir yapı alanı grubunun elinde bulunan materyallerden başlayarak basit
karton küpler inşa etmekle ilgilidir. Çocuklar diğer gruplarla yakın bir ilişki içinde
çalışarak bilgiye, materyallere ve teknolojik kaynaklara az ya da çok öncelikle ulaşıma
sahip olmanın ne anlama geldiğini kişisel olarak deneyimleyecekler.
Üstelik çocuklar işbirliğinin değerini ve ustalıklar ve kaynakların diğer bir grupla
paylaşılmasının önemini deneyimlemiş olacaklardır.
Aynı zamanda çocuklar, kare bilgisi (kenarlar, çevre, alan), grafik temsil becerisi ve
geometrik bir unsuru tasarlamak ve anlamak, ve de oluşumu konusunda düşünmek gibi
geometri bilgilerini güçlendirmelerine yarayacak bir aktivite üzerinde kafa yormuş
olacaklar. Bunun yanında, küp inşasının her bir aşaması çocukların ölçme, çizim yapma,
kesme, katlama, yapıştırma, teknik sorunları çözme ve titiz olma gibi belli bir yeteneği
geliştirmelerine sebep olacaktır.
Giriş:
Öğretmen öğrencilere dünyada her çocuğun okula gitme şansına sahip olmadıklarını
bilip bilmediklerini sorar. Öğretmen ayrıca dünya gezegenindeki kaynaklar hakkında
neler bildiklerini de sorar (Bu kaynaklar nelerdir? Kimler bu kaynaklara ulaşabilir?
Nasıl?). Sınıfın fikrini aldıktan sonra öğretmen dünyada birbirinden farklı pek çok
kaynağın var olduğunu fakat bu kaynakların sınırsız olmadıklarını ve (yaklaşık 7
milyarlık) dünya nüfusunun bu kaynaklara ulaşmak için çok çeşitli imkanlara sahip
olduğunu fakat çok sayıda insanın da bu imkanlardan mahrum bırakıldığını anlatır.
Öğretmen sınıfa sürdürülebilir Kalkınma konusunu takdim eder.
Öğretmen sınıfa bir küp göstererek, görünüşte son derece basit olan böylesi bir objenin
inşası için aşağıdaki unsurlara sahip olmanın gerekli olduğunu anlatır:
- İnsan kaynakları;
- materyaller
- teknik uzmanlık;
- ekipman.
Öğretmen sınıfa kısaca şunları anlatır:
Sınıf gruplara ayrılacak; her bir grup küp inşa edecek olan bir yapı alanı grubunu temsil
edecek. Her bir yapı alanı grubu bir temsilci seçecek ve bu gruplara öğretmen tarafından
gerekli talimatlar ve belirli kaynaklar verilecek. Ortaya konan problemi çözebilmek ve
40 dakika içinde ellerindeki kaynakları kullanarak en fazla sayıda küpü yapabilmek için
her grup onlara verilecek olan zarflar içindeki talimatları dikkatle okumak zorunda.
Kısacası, yapı alanı grupları bu (hem materyal hem bilişsel anlamda) kaynakları değiş
tokuş etme ve paylaşma imkanına sahip olacak.
Sınıftan iki kişi, aktivitenin dinamiklerini izlemek durumunda olan bir gözlem grubunun
parçası olacak, ve davranışlara, stratejilere, katılımcıların yorumlarına (gerek çizim
gerekse basit cümlelerle) aktiviteyi engellemeden not alacaklar.
Aşağıdakileri yapmak ise kesinlikle yasaktır:
- belirtilen süre dışında diğer gruplarla bilgi, materyal ve alet paylaşımında bulunmak;
- öğretmen tarafından verilmediği halde (cetvel, kurşun kalem gibi) başka objeleri
kullanmak.
Başlamadan önce:
Aktiviteye başlamadan önce öğretmen aşağıdaki şeyleri hazırlar:
• 6 zarf: 4 tanesinde gruplar için, 2 tanesinde de gözlemciler için bilgi olacak.
• 6 çalışma aracı seti: 2 tanesinde gözlemciler için çalışma araçları, 4 tanesinde de
aşağıda açıklandığı şekilde küplerin yapılabilmesi için gerekli materyaller.
GÖZLEMCİLER: boş kâğıtlar, kalemler, değişik gözlükler
GRUP A: 2 karton, 3 makas, 2 cetvel, 2 kurşun kalem, yapışkan bant, eğitim
GRUP B: 1 karton, 1 makas, 1 cetvel, 1 kurşun kalem, pek çok yapışkan bant, eğitim
GRUP C: 5 karton, az sayıda yapışkan bant, eğitim
GRUP D: 10 karton, az sayıda yapışkan bant. Eğitim imkanı yok.
Öğrenme Süreci:
Sınıf (A, B, C, D Grupları şeklinde) 4 gruba ve 2 çocuktan oluşacak 1 gözlem grubuna
bölünür.
Eğitim aşaması (5/10 dakika): Grup D’den odadan çıkması istenir. Öğretmen küpün
nasıl yapılacağını anlatan bir eğitim aşaması başlatır.
Eğitim bittikten sonra grup D odaya tekrar girebilir.
Öğretmen gruplara ve gözlemcilere önceden hazırlanmış talimatları içeren 6 adet zarfı
verir.
Problem çözme aşaması ve çalışma araç setlerinin dağıtımı: zarflarındaki
talimatları okuduktan sonra her bir grup problemi çözmeleri için gerekli olan bir adet
kağıt sayfa, bir kurşun kalem ve cetvel alır. Problem çözüldükten sonra her bir grup
cetvel ve kalemleri iade eder ve küp inşası için gerekli çalışma araç setlerini alır.
I İnşaat aşaması: gruplar bir temsilci seçerek çalışmaya başlarlar: problemi çözer ve
ellerindeki kaynakları kullanarak küpleri inşa etmeye başlarlar.
Gruplar arası alışveriş aşaması: 15 dakika sonrasında öğretmen gruplara 10 dakika
boyunca ellerindeki bilgileri, kaynakları ve ustalıkları değiş tokuş edip ve
paylaşabileceklerini bildirir. Katılımcılar grup içi tartıştıktan sonra neleri değiş tokuş
edeceklerine karar verirler.
II İnşa aşaması: değiş tokuş aşamasından sonra gruplar ellerindeki 15 dakika içinde
küpleri inşa etmeye başlar. Bu ikinci aşama grupların aralarındaki kaynak ve ustalık
değiş tokuşlarıyla zenginleşecektir.
Küplerin sunulması: süre tamamlandığında gruplar yaptıkları küpleri gösterirler.
Sonuç:
Değerlendirme Aşaması: Öğretmen, gözlem grubuyla birlikte her bir grup tarafından
çözülen problemi değerlendirir ve hangi küpün kabul edilebilir veya edilemez olduğuna
karar verir. Küplerin kabul edilebilmesindeki temel şart her bir yapı alanı grubunun
problemi başarıyla çözmüş olmasıdır. Öğretmen gözlemcilere grupların çalışmaları
hakkındaki fikirlerini sorar, sorular sormak yoluyla fikir beyan etme veya etkinlik
sırasında ortaya çıkan çeşitli yönlere odaklanma konusunda onlara yol gösterir.
(Notlarına bakmak yoluyla dahi tamamladıkları yolu değerlendirmek adına çocuklar
tarafından uygulanmış olan prosedürler ve kriterleri kontrol etmek önemlidir.)
Aktivite sonunda her grup/yapı alanı etkinlik boyunca yaşadıkları deneyimi tartışmak
için davet edilir.
Takip eden günlerde çocuklar dünyada kaynak dağılımı konulu bir araştırma yapmaya
ve bu konuda sınıftaki deneyimleri üzerine kısa bir rapor yazmaya teşvik edilir.
Yansıtma:
Öğretmen yansıtmayı teşvik etmek adına aşağıdaki soruları sunar
Ne hissettin?
Karşılaşılan en büyük zorluklar nelerdi?
Ne gibi stratejiler kullanıldı?
Hangi grup daha fazla küp yapmayı başardı? Niçin?
Başlangıçta yapılan materyal dağıtımı hakkında ne düşünüyorsun?
Eğitime katılımdan mahrum edilen grubun üyeleri ne hissettiler?
Paylaşım aşaması sırasında neler hissettin? Bunun önemli bir an olduğuna
inanıyor musun?
 Geometri bilgin işine yaradı mı? (kare: kenar, çevre, alan)







Çocukları, ham madde olarak karton, ve gerisi teknoloji ve profesyonel beceriler olarak
düşünüldüğünde bu deneyimi dünyadaki durum ile karşılaştırma yapmak konusunda
cesaretlendiririz. Küresel kaynakların ve ilgili şeylerin dağılımı konusunda toplu bir
tartışma yürütülür.
Öğretmen dünyadaki mevcut durumu anlamalarında yardımcı olacak önemli bilgileri
sınıfa verebilir.

Benzer belgeler

3.Grammar Focus (Past te - antakyaatakoleji.k12.tr

3.Grammar Focus (Past te - antakyaatakoleji.k12.tr Hedef ve Davranışlar Hedef ve amaçlar

Detaylı

Eğitimde iPad

Eğitimde iPad • Başka hangi kavram veya etkinliklerin üzerinden geçmek istediğiniz halde vaktiniz kısıtlı? Daha etkili bir şekilde öğretilebilir ya da diğerleriyle birleştirilebilir mi? • Öğrencilerin öğrenme sü...

Detaylı