EK FİİLLER ve FİİLİMSİLER

Transkript

EK FİİLLER ve FİİLİMSİLER
EK FİİLLER ve FİİLİMSİLER
Konunun Müfredattaki Yeri:
Ek fiiller ‘Fiiller Ünitesi’ içerisinde yer almaktadır. 7.sınıf programında yer alır. Bu
konu İsimler konusundan sonra anlatılmaktadır.Türkçe dersinin bünyesinde bulunan bu
konu 7. sınıf boyunca anlatılmaktadır.Ek fiilleri öğrenen öğrenciler İsim türünden
kelimelerin kip ve kişi açısından biçimlenerek çekimlenebildiğini kavrar.
Fiilimsiler ‘Fiiller Ünitesi’ içerisinde yer almaktadır.7. sınıf programında yer alır.Bu
konu Ek fiillerden sonra anlatılmaktadır.Türkçe dersinin bünyesinde bulunan bu konu
7.sınıfın 2.döneminde anlatılmaktadır.Fiilimsileri öğrenen öğrenciler fiilimsiyle,fiil ve isim
soylu kelimeler arasındaki farkları kavrar.
Örnek Ders Planı:
Türkçe dersi örnek ders planı:
Konu
Ek Fiiller ve Fiilimsiler
Seviye
7.sınıf
Süre
40 dakika
Kazanımlar
Ek fiillerde kazanımlar:İsim türünden
kelimelerin kip ve kişi açısından
biçimlenerek çekimlenebildiğini kavrar.
Fiilimsilerde kazanımlar:Fiilimsiyle,fiil ve
isim soylu kelimeler arasındaki farkları
kavrar.
İsim fiil,sıfat fiil zarf fiiil yüklem gibi
kavramlar kullanılır.
Kavramlar
Öğrenme/Öğretme Teknikleri







1
Soru cevap
Analiz
Sentez
Tümevarım
Tümdengelim
Uygulama
Değerlendirme
Dikkati Çekme
 Ek fiiller nedir?
 Fiilimsilerin bizlere kazandırdıkları
nelerdir?
 Ek fiil ve Fiilimsiler sizde neler
uyandırıyor?
 Ayrıca fıkra öykü vb anlatımı
yapılabilir.
Güdüleme
 Fiilimsilerin ve Ek fiillerin günlük
hayata faydaları hakkında bilgiler
verilmelidir.
 Fiilimsiler günlük hayatta bizlere
konuşma kolaylığı sağlamaktadır.
Derse Geçiş
 Arkadaşlar bugün derste Fiiller ve
fiilimsiler konusunu
işleyeceğiz.Şeklinde giriş
yapılmalıdır.
 Öğretmenin “Dersle ilgili belli başlı
kavramlar var. Bunları önce ben
anlatacağım. Örnekler vereceğim.
Beni dikkatle dinleyin.
Anlatamadığım yer olursa sorun
yanıtlarım” demesi derse geçişi
sağlar.
Bireysel/Grupla Öğrenme Etkinlikleri
 Öğrenciler gruplara ayrılarak Ek fiil
ve Fiilimsilerle ilgili araştırma
yapmaları istenebilir.
 Yaptıkları araştırmaları sınıfta ekip
olarak sunmaları istenebilir
Ders Bitimi
 Ders bitimi öğrenciler yeniden
güdülenir.
 Öğrencilerden tekrar çalışmaları
yapmaları istenebilir.
 Öğrencilere çeşitli ödevler verilebilir.
Değerlendirme
 Öğrencilere çeşitli tarzda sorular
yöneltilerek öğrenciler
değerlendirmeye tabi tutulabilirler.
 Öğrencilere kısa sınav veya sınav
uygulamaları yapılabilir.
2

Benzer belgeler

1 KONULAR KAZANIMLAR A ylar H afta (A) Fiilimsiler ile ilgili bilgi

1 KONULAR KAZANIMLAR A ylar H afta (A) Fiilimsiler ile ilgili bilgi 2013 – 2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF TÜRKÇE DERSİ KAZANIMLARININ ÇALIŞMA TAKVİMİNE GÖRE DAĞILIM ÇİZELGESİ DİLBİLGİSİ

Detaylı